Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy zlecasz pracę na zastępstwo, wystarczy aneks do angażu

30 lipca 2008 | Dobra firma | Marta Gadomska
źródło: Rzeczpospolita

Nie musisz zawierać z pracownikiem nowego kontraktu, gdy ma on przejąć obowiązki nieobecnego kolegi do czasu jego powrotu. Zasady takiego zastępstwa wolno określić w aneksie do umowy o pracę

Decydując się na podpisanie właściwej umowy na zastępstwo, strony muszą rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy. Nie opłaca się to jednak, gdy jest on bezterminowy.

Kierowniczka działu przebywa na długim zwolnieniu lekarskim. W czasie nieobecności jej obowiązki przejęła dotychczasowa podwładna zatrudniona w firmie bezterminowo. Pracodawca nie zawarł z nią jednak umowy na zastępstwo. W formie pisemnej oświadczył tylko, że nieformalna zastępczyni do powrotu kierowniczki przejmuje jej stanowisko pracy i dostaje wyższe uposażenie. Za kilka tygodni szefowa wraca do firmy, a jej zastępczyni twierdzi, że pracodawca nie może jej odebrać funkcji kierowniczej i wynagrodzenia, które za nią przysługuje, bo w czasie pełnienia zastępstwa osiągnęła wiek przedemerytalny i prawo chroni ją przed zwolnieniem oraz wypowiedzeniem warunków pracy i płacy. Czy ma rację?

O rodzaju umowy świadczy treść, a nie jej nazwa. Niewykluczone, że porozumienie o pracy w zastępstwie będzie traktowane jak umowa na zastępstwo.

przykład

Pracownik idzie

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8078

Spis treści
Zamów abonament