Zmiana adresu firmy oznacza korektę angaży
Przenosząc się do nowej siedziby, musisz wręczyć wymówienia zmieniające podwładnym, którym przydzielasz inne miejsce wykonywania pracy
Przesunięcie pracownika na inne stanowisko u tego samego lub innego pracodawcy, w tej samej lub innej miejscowości odbywa się według różnych procedur. Zastosowanie jednej z nich zależy od tego, czy działamy w sferze budżetówce, czy nie, oraz od kategorii pracownika (patrz DF z 9 kwietnia 2008 r., „Nie tak łatwo jest przenieść podwładnego na inne stanowisko”).
Ten podział nie ma jednak żadnego znaczenia, gdy pracodawca zmienia siedzibę. Wtedy obowiązuje jeden tryb modyfikacji umów o pracę i aktów mianowania (z dwoma opcjami), jeśli jest on konieczny. A to dlatego że przepisy szczególne dotyczące konkretnych grup zawodowych nie regulują tej kwestii (patrz art. 5 kodeksu pracy).
Kontrakty bez różnicy
Tylko w jednej sytuacji nie jest konieczna zmiana umów o pracę – gdy nasza kolejna siedziba jest inna niż wpisane w umowy o pracę miejsce wykonywania pracy. W świetle art. 29 § 1 kodeksu pracy umowa o pracę ma określać jej strony, czyli pracodawcę – jego nazwę i siedzibę, oraz pracownika – jego imię i nazwisko oraz adres. Tak więc siedziba pracodawcy figuruje w umowie, ale nie jest istotnym elementem umowy o pracę. Dlatego jej modyfikacja nie wymaga dwustronnych uzgodnień i zachowywania procedur przewidzianych dla modyfikacji treści umowy o pracę. Wystarczy informacja dla załogi o przeniesieniu siedziby, pod warunkiem że nie pokrywa się z miejscem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta