Najsamotniejsi z żołnierzy
Legenda cichociemnych przeżywa renesans zainteresowania. 1 sierpnia do kin wejdzie dokument Pawła Kędzierskiego „My, Cichociemni. Głosy żyjących”. We wrześniu zaś w TVP2 obejrzymy poświęcony im 13-odcinkowy serial ”Czas honoru”
Nie byliśmy bohaterami. Byliśmy zwyczajnymi warszawiakami. Ludźmi, którym wojenna nawałnica zwaliła się na głowę, niszcząc wszystko. W czasie powstańczej akcji w żoliborskim parku Traugutta myśleliśmy tylko o tnących nas komarach oraz gruzie sypiącym się nam na głowy, a nie o tym, że robimy coś wyjątkowego”. Tak – skromnie i bez patosu – mówił podczas wczorajszego spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego generał Stefan „Starba” Bałuk. To jeden z bohaterów filmu Kędzierskiego i autor pamiętnika „Byłem cichociemnym”.
Jest jednym z niewielu żyjących żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych zrzucanych na spadochronach do okupowanego kraju w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta