Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczeni zgłębiają dźwięki

10 lutego 1996 | Nauka i Technika | KF

Uczeni zgłębiają dźwięki

O tym, że muzyka łagodzi obyczaje pisano już nieraz. Badania naukowe wykazują, że działa nie tylko na ucho, ale na cały organizm, może leczyć, podnosić poziom inteligencji, zwiększać plony z pól, ale dźwięki mogą też zabijać.

Muzyką leczy się oziębłość kobiet i impotencję mężczyzn, także schizofrenię. Jest wykorzystywana jako środek wspomagający leczenie po urazach, z niewydolności nerek, chorób serca, wad wymowy, niedorozwoju umysłowego.

Wprawdzie nie zastąpimy leków nutami -- mówią uczeni -- ale przy wielu schorzeniach muzykoterapia, obok innych metod leczenia, przynosi więcej niż ulgę w cierpieniu.

Katedry muzykoterapii powstały na francuskim uniwersytecie w Montpellier, w Aalborgu w Danii oraz w Niemczech, Austrii, W. Brytanii, USA. We Włoszech od 19 lat działa Towarzystwo Badań Muzykoterapeutycznych. Także w Polsce ta forma leczenia zyskuje zwolenników.

Chopin w Międzylesiu

Na sali operacyjnej w Szpitalu Kolejowym w Międzylesiu można usłyszeć muzykę Chopina, Beatlesów czy wiązanki marszowe. Dr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 670

Spis treści
Zamów abonament