Domek na małej wyspie
Kamienie milowe
Domek na małej wyspie
Marek Antoni Nowicki
Ingerencja państwa w życie prywatne obywatela musi być proporcjonalna do celu, który władza chce osiągnąć.
Joseph Gillow, obywatel Wielkiej Brytanii, wkwietniu 1956 r. został powołany na odpowiedzialne stanowisko w administracji wyspy Guernsey. Państwo Gillow sprzedali więc mieszkanie w Lancashire i całą rodziną przenieśli się na wyspę. Kupili tam działkę i wybudowali dom, który nazwali "Whiteknights". Zamieszkali w nim we wrześniu 1958 r. W sierpniu 1960 r. Joseph Gillow zrezygnował ze stanowiska, opuścił z rodziną Guernsey; do przejścia na emeryturę w 1978 r. pracował w różnych agendach ONZ.
"Whiteknights" w latach 1960--78 wynajmowano różnym osobom. W tym czasie małżonkowie korespondowali z władzami na temat prawnych warunków ewentualnej sprzedaży domu. W sierpniu 1978 r. poinformowali o zamiarze powrotu na Guernsey, jeśli otrzymają zezwolenie na stały pobyt na wyspie. Jednocześnie prosili o umożliwienie pobytu czasowego, przynajmniej na okres remontu "Whiteknights".
W kwietniu 1979 r. przybyli na wyspę i zajęli dom. Ponieważ nie otrzymali od władz żadnej odpowiedzi na wcześniejsze wnioski, wystąpili z nimi ponownie. Miesiąc później nadeszła decyzja odmowna ze względu na "niekorzystną sytuację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta