Po drugiej stronie lustra
Heretycy nauki: John C. Eccles
Po drugiej stronie lustra
Pięć lat mija, kiedy lata dziewięćdziesiąte ogłoszono w nauce dekadą mózgu. Przed pięciu laty wydawało się, że badania w tej dziedzinie wkraczają w decydującą fazę. Że jeśli nawet w erze informatyki uczonym nie powiedzie się rozszyfrowanie tajemnicy działania tego superbiokomputera, będą mogli pochwalić się odkryciami o przełomowym znaczeniu. Co dziś można powiedzieć? Z pewnością postęp badań jest, tak jak przed laty. Wiąż jednak odbywa się on małymi krokami. Akiedy w nauce brakuje odkryć, najbardziej kwitną spekulacje.
Pod koniec ubiegłego roku w Miami Beach odbył się jeden z największych konkresów naukowych na ten temat, zorganizowany przez Amerykańskie Towarzystwo Neurologiczne. Swój udział zgłosiło, bagatela, 18 tys. specjalistów: lekarze i neurolodzy, informatycy i biolodzy, laureaci Nagrody Nobla i mniej znani badacze, którzy uważają, że najciekawsze odkrycia mają dopiero przed sobą. Do tej dyskusji z właściwą sobie pewnością siebie i zawadiackością wkroczył niedawno Francis Crick. Nie ukrywa, że tak jak przed laty udało mu się rozszyfrować kod genetyczny, teraz zamierza odsłonić sekrety mózgu. Pisze o tym w swej najnowszej książce "Prawdziwe oblicze duszy", która w tym roku ukazała się też w Europie, np. w języku niemieckim (nakładem wydawnictwa Artemis & Winkler,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta