Konstytucyjny zawór bezpieczeństwa
Stany nadzwyczajne w nowej ustawie zasadniczej
Konstytucyjny zawór bezpieczeństwa
Komisja Konstytucyjna, która zmierza już do końca prac nad projektem nowej ustawy zasadniczej, stanęła przed problemem, jak uregulować kwestię stanów nadzwyczajnych i wyjątkowych. W przyjętej dotychczas części jednolitego projektu problem ten prawie całkiem pominięto. Mowa jest w nim tylko o "stanie wojny", który wprowadza Sejm. Jest to jednak nieco inna instytucja. Dotyczy to sytuacji, w której zaczęła się toczyć wojna lub trzeba ją wypowiedzieć, gdyż Polska jest do tego zobowiązana na podstawie umów o sojuszach militarnych. Przepis o wprowadzeniu tego stanu nie przesądza ani o innej organizacji państwa na ten czas, ani o innej sytuacji prawnej obywateli.
Komisja musi więc rozstrzygnąć kilka podstawowych dylematów związanych z tą problematyką i na tej podstawie zlecić opracowanie odpowiednich przepisów. Warto zauważyć, że w obowiązującej małej konstytucji uregulowane są w tym zakresie tylko kwestie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta