Zwolnienia podmiotowe
Zwolnienia podmiotowe
Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim
Ostatnio mówiliśmy o zwolnieniach podmiotowych od VAT. Wiąże się z tym pytanie czytelnika: Czy za wartość sprzedaży, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć wartość sprzedaży brutto czy netto? Problem ten dotyczy tych, którzy wpoprzednim roku nie korzystali ze zwolnienia podmiotowego od VAT i płacili podatek, ale wartość ich sprzedaży okazała się wystarczająco niska, aby wbieżącym roku móc korzystać ze zwolnienia. Przysługuje ono z mocy ustawy, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 80 tys. zł. Czy chodzi owartość sprzedaży brutto czy netto?
Wiem, że budzi to kontrowersje. Zgodnie zwykładnią gramatyczną wartość sprzedaży w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług to wartość brutto. Gdyby ustawodawca miał na myśli wartość sprzedaży netto, posłużyłby się pojęciem "obrót".
Czy więc korzystający ze zwolnienia (ustawowego lub fakultatywnego) powinien ewidencjonować dzienną wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku? Czy tak należy rozumieć wymóg wynikający z art. 27 ustawy?
Zwolniony od podatku ewidencjonuje wartość sprzedaży, która -- ze względów oczywistych -- nie obejmuje kwoty podatku należnego. Jeżeli podatnik był opodatkowany, lecz wartość jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta