Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odróżniać dobro od zła

10 lutego 1996 | Plus Minus | KK

Spór o PRL

Odróżniać dobro od zła

Wydawałoby się, że obok tego wszystkiego, co nas w poglądach dzieli, co wydaje się niejednoznaczne i trudne w ocenie, są przecież kwestie i fakty, zwłaszcza dotyczące powojennej przeszłości kraju, które dla większości społeczeństwa powinny być w dużym stopniu bezsporne:

-- Np. , że po wojnie Polska znalazła się pod sowiecką dominacją i że była to dominacja całkowita, bowiem zakres swobody, pozostawianej Polakom w kwestiach najważniejszych dla każdego państwa, nie stanowił wypadkowej jakichś mediacji stron, lecz był określany wyłącznie przez Moskwę.

-- Państwo, pod którego władzą się znaleźliśmy, było jednym z najbardziej zbrodniczych systemów whistorii.

-- System polityczny i gospodarczy, który się w Polsce ukształtował po wojnie, był nam narzucony przez owo antyludzkie państwo i w wielu nawet drobnych szczegółach bezpośrednio nadzorowany przez jego zbrodniczego przywódcę.

-- Instalowaniu tego systemu towarzyszyło masowe prześladowanie i mordowanie ludzi niewinnych, w wielu przypadkach jednostek najcenniejszych zarówno z moralnego, jak i społeczno-pragmatycznego punktu widzenia, ludzi z gatunku tych, na których narody budują swą przyszłość.

-- Do współwykonawstwa owej zbrodni Stalinowi udało się z makiaweliczną zręcznością pozyskać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 670

Spis treści
Zamów abonament