Powrót nad Bałtyk
Powrót nad Bałtyk
Mija 76 lat od powrotu Polski nad Bałtyk. 10 lutego 1920 r. do Pucka, a 12 lutego do Gdyni, wkroczyły oddziały wojska polskiego. Nawiązując do tej daty pragnę przypomnieć niektóre mniej znane fakty poprzedzające to historyczne wydarzenie oraz ilustrujące początki polityki morskiej II Rzeczypospolitej. Pochodzą one z mojej nie opublikowanej "Kroniki Polski na morzu (1918--1987) ".
1904
-- Publicysta Adolf Nowaczyński przypisywał sobie sformułowanie w 1904 r. hasła niepodległej Polski z dostępem do morza. Pisał on później, że postulat ten nie był podnoszony "przez polskich mężów stanu (. .. ), wodzów powstań, naczelników i generałów, a przypominali (postulat) tylko i wyłącznie ludzie pióra, intelektualiści (. .. .) , ludzie imaginacji i wyobraźni.
1909
-- Warszawianka Maria Sikorska odwiedziła "Ostseebad Gdingen". Zainicjowała ona potem kampanię prasową wskazującą zalety tego rejonu. Z czasem przylgnął do niej przydomek "Odkrywczyni Gdyni". Wieś tę coraz częściej odwiedzali Polacy z głębi kraju. Artykuły o urokach Gdyni pisał również ksiądz Ludwik Rybka.
1910
-- Ukazała się książka Bernarda Chrzanowskiego "Na kaszubskim brzegu", która -- według Bronisława Miazgowskiego -- stanowiła punkt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta