Sprawiedliwość kosztuje
Sprawiedliwość kosztuje
Rozmowa z prof. Paulem Meijknechtem z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Utrechcie
Holandia była w gronie sześciu państw, które w 1957 r. podpisały traktaty rzymskie ustanawiające Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euroatom) oraz Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) . Czy zharmonizowanie jej ustawodawstwa ze wspólnotowym jest zadowalające?
Mieliśmy to ułatwienie, że byliśmy wśród państw tworzących Wspólnoty. Holandia, zdaniem wielu członków Unii Europejskiej, jest państwem, które dobrze odrobiło pracę domowę polegającą na harmonizacji ustawodawstwa ze wspólnotowym. Nie można jednak powiedzieć, że dostosowanie dobiegło końca. To jest nieustanny proces, wyznaczany chociażby przez dyrektywy, których jest bardzo dużo, a wciąż ukazują się nowe. Często są wydawane właśnie wówczas, gdy w grę wchodzi harmonizacja prawa. Nie zawierają norm prawnych, wymagają jedynie od adresatów, aby podjęli konieczne środki do osiągnięcia określonego w dyrektywie celu.
Uważa pan, że każdą dziedzinę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta