Jeśli rozdajesz stary sprzęt, musisz go wycenić i odprowadzić VAT
Firma, która pozbywa się swojego majątku, powinna go opodatkować według ceny nabycia. Czy jest nią kwotą, którą zapłaciła przy zakupie, czy wartość w momencie darowizny?
Wydaje się, że od 1 stycznia br. podatnicy mogą przyjąć tę drugą, w większości przypadków korzystniejszą dla siebie interpretację. Dlaczego? Otóż zmiana słowa „określony” na „określone” w art. 29 ust. 10 ustawy o VAT spowodowała, że inaczej wyceniamy wydawane nieodpłatnie towary.
Trzeba opodatkować
Załóżmy, że firma ma stare komputery, które chce wymienić na nowocześniejsze. Kupowała je po 5000 zł za sztukę, teraz są warte o wiele mniej, np. około 200 zł. Ponieważ trudno byłoby jej znaleźć kupca, postanowiła przekazać je na cele dobroczynne.
Przy zakupie odliczyła VAT, musi więc przy darowiźnie wykazać podatek należny. Z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika bowiem, że opodatkowane jest nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z przedsiębiorstwem, jeśli przy ich zakupie przysługiwało nam prawo do odliczenia (od tej zasady są oczywiście wyjątki, a samo pojęcie przekazania na cele związane z przedsiębiorstwem budzi spore wątpliwości, ostatnio jednak rozstrzygane na korzyść podatników w orzecznictwie sądowym).
Wcześniej określony...
Jak ustalić podstawę opodatkowania przy darowiźnie komputerów? Czy jest to kwota, za którą je kupiliśmy, czyli w tym wypadku 5000 zł? Tak było do końca 2007 r. Z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT wynikało bowiem, że podatek trzeba odprowadzić od ceny nabycia. Przepis ten mówił: „W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta