Kowalski ogłosi upadłość
Trwają pracę nad ustawą o upadłości konsumenckiej. Co zmienią nowe przepisy na rynku kredytów hipotecznych? Czy banki podniosą marże i wymagania co do zdolności kredytowej?
RZ: W jaki sposób może wpłynąć na rynek kredytów mieszkaniowych ustawa o upadłości konsumenckiej?
Krzysztof Oppenheim: W mojej opinii bardzo negatywnie. Na pewno podrożeją kredyty i będą trudniej dostępne, gdyż ustawa pozwoli osobom fizycznym, które w pewnym momencie nie są w stanie spłacać posiadanego zadłużenia wobec banków i innych instytucji finansowych, właściwie na wykręcenie się ze swoich zobowiązań.
Z drugiej strony, główne założenie ustawy o upadłości konsumenckiej to humanitarne podejście do osób, które nie z własnej winy wpadają dziś w ręce bezwzględnych komorników i firm windykacyjnych, są eksmitowani i zajmowany mają każdy składnik majątku, który komornicy znajdą podczas egzekucji należności.
W jakich przypadkach sensowne byłoby ogłoszenie upadłości przez kredytobiorcę?
Miałoby to sens, gdyby udało się zastosować taką możliwość, kiedy kredytobiorca wpada w kłopoty nie z własnej winy, ale z przyczyn losowych. Na przykład: przestaje pracować na skutek choroby, wypadku. Do takich sytuacji możemy też zaliczyć śmierć współmałżonka – jedynego żywiciela rodziny lub np. sytuację, w której partner wpada w alkoholizm i porzuca rodzinę, pozostawiając losowi i komornikom małżonkę z dziećmi i z kredytem na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta