Strony decydują, jak odstąpić od umowy
Korzystając ze swobody umów, kontrahenci mogą określić skutki odstąpienia od umowy inaczej, niż to wynika z przepisów kodeksu cywilnego
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 27 marca 2008 r. Jeśli jednak strony nie zdecydują się na określenie skutków porozumienia odstąpienia od umowy, obowiązuje w tym zakresie art. 395 § 2 kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu w razie skutecznego odstąpienia od umowy uważa się ją za niezawartą.
Jednakże to, co strony już przed odstąpieniem od umowy świadczyły, muszą zwrócić sobie w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna na zasadzie zwykłego zarządu. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.
W praktyce z możliwości innego określenia skutków odstąpienia od umowy korzystają kontrahenci w wypadku umów o roboty budowlane....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta