Wolnoć Tomku w swoim domku
W Polsce nie ma prawa, które zabroniłoby właścicielowi nieruchomości pomalować elewację budynku na dowolnie wybrany przez siebie kolor. Powstaje chaos, z którym często nie sposób sobie poradzić
Każda kamienica czy blok mogą zostać pokryte wszystkimi kolorami tęczy, a osoby odpowiedzialne za estetykę w mieście pozostają zazwyczaj bezradne. Dlaczego?
– Zgodnie z art. 29 ust. 2 i art. 30 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, wszelkie remonty obiektów budowlanych, z wyjątkiem wpisanych do rejestru zabytków, wymagają jedynie zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę – informuje Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Według art. 3 pkt 8 tej samej ustawy remontem jest wykonanie w istniejącym obiekcie robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, ale niebędących jednocześnie bieżącą konserwacją. Przy pracach takich dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż były użyte w stanie pierwotnym.
– Ustawa nie definiuje jednak pojęcia bieżącej konserwacji. Biorąc pod uwagę ogólnie przyjęte zasady wiedzy technicznej, uznać można, że bieżącą konserwacją są drobne prace budowlane mające na celu zmniejszenie szybkości zużycia obiektu budowlanego lub jego elementów oraz zapewnienie możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta