Tylko sąd sprostuje wpis w księdze
Sądy nie mają kompetencji do ustalania, czy państwo nabyło w 1958 r. przez tzw. przemilczenie własność nieruchomości rolnych i leśnych przejętych po wojnie
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 27 sierpnia 2008 r. Kończy on przegraną przez Skarb Państwa – nadleśnictwo sprawę wniesioną przeciwko czterem spadkobiercom Teodory i Janusza M., pierwotnym właścicielom nieruchomości o powierzchni 22 ha. Wydzierżawili oni tę nieruchomość jeszcze przed wojną na czas oznaczony do 1 września 1943 r. Dzierżawca w 1942 r. został wywieziony przez okupantów do Dachau za udział w ruchu oporu i tam zginął.
Spadkobiercy w księdze
Kiedy bracia M. wrócili w rodzinne strony w 1946 r., dowiedzieli się, że nieruchomość została przejęta na cele reformy rolnej. Nie ma jednak żadnej dokumentacji dotyczącej tego przejęcia. Obu dotknęły inne skutki historycznych przemian i zawirowań. Z obawy o swoje bezpieczeństwo nie występowali o zwrot nieruchomości. Jeden z nich został skazany na osiem lat za działalność przeciwko ówczesnemu ustrojowi.
Grunty znalazły się w posiadaniu nadleśnictwa i w 1948 r. zostały zalesione. W 1956 r. bracia M. wystąpili o ich zwrot, ale nie przedstawili stosownych dokumentów i sprawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta