Przywilej, który stał się pułapką na firmy
Przedsiębiorcy, którzy zadeklarują powstanie obowiązku podatkowego cześniej niż – jak twierdzi fiskus – powinni, wpadają w zaległość i muszą zapłacić odsetki
Wszystko za sprawą art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, który określa moment powstania obowiązku podatkowego. Chodzi zwłaszcza o szczególny moment w tak specyficznych branżach gospodarki jak usługi transportowe, budowlane, telekomunikacyjne, poligraficzne czy sprzedaż złomu.
Możliwość późniejszego deklarowania powstania obowiązku podatkowego (np. z art. 19 ust. 13) miała być przywilejem podatników, w praktyce zaś ułatwienie jest pozorne i może stać się źródłem wielu problemów dla tych, którzy chcieliby z niego skorzystać.
Nieprecyzyjny termin
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem jednak ust. 2–21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Przykładowo dla firm świadczących usługi transportowe przepisy przewidują powstanie obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Czytając przepisy wprost, można więc uznać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta