Koniak od pacjenta to też korupcja
Są ustawy i przepisy, które prowokują do przekupstwa. O tym, ile dobrego może zdziałać plan zagospodarowania przestrzennego i audyt w klubie piłkarskim, mówi anna urbańska, prezes stowarzyszenia Transparency International Polska
O Transparency International Polska było głośno wtedy, kiedy prezesowała mu Julia Pitera. Teraz słyszy się o nim już rzadziej.
Anna Urbańska: Zapewniam, że ciągle aktywnie działamy, a niedawno obchodziliśmy dziesięciolecie. Polski oddział powołanej w 1993 r. w Berlinie Transparency International, która skupia oddziały z około 100 państw, powstał w 1998 r. Działamy przeciwko korupcji, na rzecz przejrzystości i uczciwości w życiu publicznym.
Czym właściwie jest korupcja?
To nadużycie zajmowanego stanowiska w celu uzyskania prywatnej korzyści. W korupcji finansowej jest nią pieniężna łapówka. W materialnej – forma nieuczciwego zysku w postaci nieruchomości bądź ruchomości (mieszkania, samochodu, wycieczki zagranicznej). W korupcji pozamaterialnej elementami korzyści są awans zawodowy, lepsze stanowisko z wyższą płacą i możliwościami wpływania na kolejne decyzje. W korupcji politycznej chodzi o zwiększenie politycznych wpływów, władzy i sukcesu. W korupcji układowej występują konflikt interesów, nepotyzm, publiczne kontakty z aferzystami. Takie zjawiska mogą nękać różne dziedziny gospodarki, administracji państwowej i samorządowej oraz inne instytucje publiczne. Najczęściej są powiązane z administracyjną kontrolą lub reglamentacją różnych sfer życia.
Po poprzedniej epoce odziedziczyliśmy mnóstwo najróżniejszych zezwoleń, pozwoleń i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta