Czego nie dowie się związek, pozna rada
Musisz przekazywać pewne informacje związkowi zawodowemu. Masz prawo odmówić udostępnienia niektórych, jeśli szczególnie ci zależy na ich ukryciu
Pracodawca musi udzielić na żądanie związku informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej. Taki obowiązek ustanawia art. 28 ustawy o związkach zawodowych. W szczególności chodzi o dane dotyczące warunków pracy i zasad wynagradzania. Organizacja może więc prosić pracodawcę o podanie istotnych dla niego informacji. Przykładowo będą one konieczne podczas prowadzenia sporu zbiorowego, negocjowania regulaminu wynagrodzeń, dzieleniu środków funduszu świadczeń socjalnych itd.
Przepis jednak ograniczył zakres tego uprawnienia. Związkowcy mają bowiem prawo pytać firmę jedynie o sprawy niezbędne do prowadzenia działalności związkowej. Oznacza to, że jeśli skierują do pracodawcy pytania dotyczące jego działalności, ma on pełne prawo domagać się wyjaśnienia, do jakich celów przekazane wiadomości zostaną wykorzystane.
przykład 1Związek zawodowy wystąpił do pracodawcy o przekazanie harmonogramu spotkań w sali konferencyjnej, z której również może korzystać. Jest to niezbędne, aby ustalić daty i godziny zebrania zarządu związku.
Jednak szefowi zupełnie legalnie wolno odmówić podania informacji.
przykład 2Przewodniczący związku wystąpił do pracodawcy o podanie wyników finansowych działu sprzedaży. Na pytanie pracodawcy o cel żądania tych danych nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta