Nie zawsze musimy płacić za lojalność podwładnego
Gdy chcesz się zabezpieczyć przed tym, by pracownik nie współpracował z rywalizującą z tobą firmą, możesz go związać zakazem konkurencji
Pracodawcy wolno samodzielnie zdefiniować działalność konkurencyjną dla swojego przedsiębiorstwa w specjalnej umowie o zakazie konkurencji. Można ją zawrzeć ze wszystkimi zatrudnionymi bez względu na zajmowane stanowisko. W praktyce jednak najczęściej dotyczy to kadry menedżerskiej.
W odrębnej umowie
Umowy o zakazie konkurencji nie wolno zawrzeć w sposób dorozumiany. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 10 września 2004 r. (I PK 592/03).
Sformułowanie „odrębna umowa” należy rozumieć tak, żeby umowa o zakazie konkurencji miała samodzielny byt prawny, a jej zawarcie niezgodnie z wymogami formalnymi nie powodowało bezskuteczności samej umowy o pracę. Kodeks pracy jednoznacznie wskazuje, że umowę o zakazie konkurencji trzeba pod rygorem nieważności zawrzeć na piśmie. Stąd zakaz konkurencji uregulowany w art. 1011 k.p. ma być zawarty w odrębnej umowie, a więc nie może stanowić integralnej części umowy o pracę.
Jakie postanowienia
Kodeks pracy nie precyzuje, co ma być w takim zakazie konkurencji podczas stosunku pracy. Z praktycznego punktu widzenia umowa ta powinna zawierać informacje o jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta