Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W parku przemysłowym w Stargardzie Szczecińskim przybywa nowych inwestorów

17 września 2008 | Środki unijne | ges
Teren Stragardzkiego Parku Przemysłowego
autor zdjęcia: Marcin Bielecki
źródło: Głos Szczeciński/Fotorzepa
Teren Stragardzkiego Parku Przemysłowego

W Stargardzie wkrótce rozpocznie działalność fabryka opon japońskiego koncernu Bridgestone. To dla rozwoju miasta najważniejsze wydarzenie od czasu, gdy w 1846 r. zatrzymał się tu pierwszy pociąg

Na liczącym 100 ha, płaskim jak stół, terenie dawnego lotniska wojskowego Kluczewo (miało ono być niegdyś jedną z głównych baz lotnictwa radzieckiego w Polsce) powstały fundamenty pod hale fabryczne i magazyny. Budowa zakładu, który wkrótce rozpocznie produkcję, pochłonie 280 mln zł. Będzie wytwarzał nowoczesne opony do ciężarówek i autobusów. Zatrudnienie znajdzie w nim prawie 800 osób, drugie tyle pracować ma w kooperujących z nim zakładach.

Na terenie dawnego lotniska kosztem 30 mln zł powstają nowe linie energetyczne i drogi oraz sieć wodociągowa i kanalizacyjna – to wkład miejscowego samorządu w inwestycję, która nie tylko da miastu szybkie i bezpośrednie korzyści, ale oznacza też ogromną szansę na przyszłość. Wejście Japończyków – umowę w tej sprawie z europejską filią koncernu Bridgestone Europe podpisano przed rokiem – stanowi bowiem spektakularny dowód, że Stargard i okolice to jeden z najatrakcyjniejszych terenów pod nowe inwestycje w całej zachodniej Polsce. Ale dowód wcale niejedyny.

Miejsce po kolei

Jakkolwiek pierwsza manufaktura założona w Stargardzie w 1835 r. przez miejscowego kupca, pana Mampe, była wytwórnią koniaków i likierów, swój rozwój w ciągu ostatnich dwóch wieków miasto zawdzięczało przede wszystkim kolei. Już w połowie XIX w. uważano je za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8119

Spis treści
Zamów abonament