Polska pomoc dla Żydów
Pytania i odpowiedzi
Jaki jest związek między sytuacją w Niemczech a dojściem Hitlera do władzy?
Po I wojnie światowej w społeczeństwie niemieckim brały górę odczucia niechęci wobec sąsiadów, w tym szczególnie do powstałej po latach niebytu Polski i „obcych” zamieszkujących tereny Niemiec. Postawy te były prezentowane nie tylko przez skrajnie nacjonalistyczne ugrupowania. Powodem było silnie zakorzenione poczucie krzywdy wzmacniane niezasłużoną – zdaniem wielu Niemców – porażką militarną w 1918 roku.
Szczególną niechęć okazywano Polakom i Żydom. Tych pierwszych oskarżano o „grabież” niemieckich prowincji wschodnich. Także odbudowa państwa polskiego zagrażała niemieckim interesom na terenach uważanych przez II Rzeszę, a później Republikę Weimarską, za tereny ich naturalnych wpływów politycznych i ekonomicznych. Żydów z kolei kojarzono z falą rewolucyjną w Europie, która przyczyniła się pośrednio i bezpośrednio do militarnej klęski w 1918 r.
Z biegiem czasu zgodnie z zarysowującymi się potrzebami nowego reżimu rządzącego Niemcami od 1933 roku tylko Aryjczyków uznano za rasę państwotwórczą i godną sprawowania rządów. Polacy mieli zniknąć z ziem przeznaczonych dla Niemców lub służyć Niemcom jako niewolnicy. Żydom (a także Cyganom) w ogóle odmówiono prawa do życia. Politykę tę, choć początkowo w ograniczonym zakresie i często...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta