Klient musi wiedzieć, ile będzie kosztowała utylizacja lodówki
Wprowadzasz lub sprzedajesz sprzęt elektryczny czy elektroniczny? Od początku roku doszły ci nowe obowiązki. Za ich ignorowanie grożą wysokie kary
Wynika to ze znowelizowanych w grudniu 2008 r. przepisów ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Weszły one w życie 1 stycznia 2009 r. (DzU z 2008 r. nr 223, poz. 1464).
Zmiany miały doprowadzić do tego, by Polska uzyskała wymagane przez Unię Europejską poziomy zbierania co najmniej czterech kilogramów elektrozłomu na mieszkańca rocznie. Niestety, w przepisach pozostały luki, które mogą spowodować, że nie będzie wiele lepiej niż obecnie. Za to przedsiębiorcy muszą się liczyć z poważnymi problemami, a w razie niestosowania się do przepisów – z surowymi karami.
Regulacjom muszą się wnikliwie przyjrzeć nie tylko producenci i sklepy sprzedające sprzęt, ale też firmy prowadzące sprzedaż na odległość (np. TV Shop, Internet), i to nawet wtedy, gdy sprzedają towar wyłącznie poza granicami Polski. Niektóre przepisy będą obowiązywać także ich.
Natomiast nie podlegają im leasingodawcy, pożyczkodawcy czy wydzierżawiający.
Zamiast praktycznych ułatwień w zbieraniu klient zostanie dokładnie poinformowany o kosztach recyklingu. Koszty gospodarowania odpadami mają być, jak mówi nowela, „uwidaczniane nabywcom jako składnik tej ceny”. Wciąż nie jest jasne, czy oznacza to konieczność podawania tych informacji na fakturze, ale wielu ekspertów uważa, że tak.
Ważne jest też ustawowe zastrzeżenie mówiące, że podane koszty nie mogą być wyższe od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta