Teraz najbardziej przydaje się gwarancja otrzymania zapłaty
W czasie kryzysu finansowego i spowolnienia gospodarczego usługa ta nabiera szczególnego znaczenia. Opóźnienia w płatnościach zdarzają się bowiem częściej, rośnie też ryzyko, że pieniądze w ogóle nie wpłyną
Przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi w kredycie kupieckim (czyli z odroczonym terminem płatności), nierzadko mają problemy z uzyskaniem zapłaty od odbiorcy. Problem ten może rozwiązać faktoring.
Po przesłaniu zestawienia faktur firmie faktoringowej klient otrzymuje zaliczkę na poczet należności. Zaliczka wynosi najczęściej 80 – 90 proc. wartości faktury brutto. Pozostała część jest wypłacana, gdy odbiorca przeleje pieniądze. Przedsiębiorca dostaje zatem gotówkę, którą może przeznaczyć na dowolny cel. Nie musi się martwić terminowością swojego kontrahenta, a ten korzysta z dłuższych terminów płatności.
Nowości w ofertach
W zależności od tego, która strona transakcji bierze na siebie ryzyko niewypłacalności odbiorcy, faktoring występuje w wersji pełnej (właściwej, bez regresu) oraz niepełnej (niewłaściwej, z regresem). Ten ostatni rodzaj to finansowanie faktur przed terminem ich płatności bez przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorców. Ryzyko to pozostaje zatem po stronie klienta.
Faktoring pełny zyskuje na popularności w okresie gorszej koniunktury gospodarczej (w 2007 roku 71 proc. obrotów firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów stanowił faktoring niepełny), oznacza zaś finansowanie faktur przed terminem ich płatności wraz z przejęciem ryzyka niewypłacalności odbiorców. Klient ma więc gwarancję, że otrzyma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta