Komplikacje związane z umową zamówienia publicznego
Czy i jakie zmiany są możliwe w umowie zamówienia publicznego – zastanawia się radca prawny z Kancelarii Doradztwa Prawnego Paweł Granecki
Przepis art. 144 ust. 1 prawa zamówień publicznych (pzp) określa zasady dokonywania zmian w umowie zamówienia publicznego. Aktualna treść tego przepisu, obowiązująca od 24 października 2008 r. (DzU nr 171, poz. 1058), powoduje ogromne komplikacje przy tworzeniu umów, które są załącznikiem do specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ustawodawca podtrzymuje co do zasady zakaz zmian w umowie, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki zmiany.
Wykładnia językowa art. 144 ust. 1 pzp prowadzi do wniosku, że udzielając zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki, zamawiający nie może dokonać zmian w umowie, gdyż nie publikuje ogłoszenia o zamówieniu w tym trybie, a także nie sporządza specyfikacji istotnych warunków zamówienia.Co w takim razie może on zrobić?
Wykładnia celowościowa
Może, dokonując wykładni celowościowej i negocjując treść przyszłej umowy, uwzględniać możliwości jej zmiany, mając na uwadze przesłanki przewidziane w art. 144 ust. 1 pzp.
Czego te zmiany mogą dotyczyć, tj. których elementów umowy?Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2000 r. (IV CKN 70/00) “Możliwość zmiany obejmuje wszystkie istotne postanowienia umowy (essentialia negotii)”....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta