Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca odpowie za nielegalne zatrudnianie obcokrajowca

06 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Tomasz Kurnicki

Przyjęcie do pracy osoby, która nie ma polskiego obywatelstwa, związane jest z m.in. koniecznością uzyskania właściwego zezwolenia. Za jego brak grożą wysokie kary

Pracodawca ma prawo zatrudniać obcokrajowca na zasadach określonych w rozdziale 16 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm., dalej: ustawa). Niezastosowanie się do wymogów stawianych przez przepisy ustawy nie powoduje nieważności umowy o pracę. Jest ona prawnie skuteczna. A to dlatego, że jej regulacje mają charakter administracyjny. Jednak żaden przepis wprost nie przewiduje sankcji cywilnej nieważności umowy o pracę, zawartej wbrew warunkom w niej określonym. Nielegalne zatrudnienie cudzoziemca będzie skutkować jego wydaleniem także na koszt pracodawcy na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (tekst jedn. DzU 2006 nr 234, poz. 1694 ze zm.).

Kontrole w przedsiębiorstwie

Ustawodawca wyposażył różne instytucje w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8209

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament