Wymagają świętości
Niemal równocześnie ukazały się dwa tomy poświęcone ikonom w Polsce. Mistrzowsko opracowane graficznie, z przystępnie napisanymi omówieniami
Pisanie ikony nie ma nic wspólnego z malowaniem religijnego obrazu. To czynność wymagająca głębokiej wiedzy teologicznej i uduchowienia, poprzedzona modlitwą i postem. Na szczęście te obostrzenia nie dotyczą odbiorcy.
„Nie uważam wtajemniczenia w symbolikę ikony za sprawę zasadniczą dla jej zrozumienia. Wydaje mi się, że należy być przede wszystkim wrażliwym na sztukę i jej piękno”. To zdanie Jerzego Nowosielskiego – bodaj jedynego artysty, który kanony ikonopisania „przełożył” na sztukę współczesną.
Gdyby jednak ktoś chciał zgłębić podstawowe zasady tworzenia świętych malowideł, polecam „Ikony w Polsce” Arkad i „Najpiękniejsze ikony w zbiorach polskich” BOSZA. Gratulacje dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta