Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze pożyczkowe, giełda lub obligacje

06 stycznia 2009 | Dobra firma | Piotr Ceregra
Największe fundusze pożyczkowe, stan na 30 czerwca 2008 roku
źródło: Rzeczpospolita
Największe fundusze pożyczkowe, stan na 30 czerwca 2008 roku

Firmom coraz trudniej jest zaciągać kredyty bankowe. Rośnie więc atrakcyjność alternatywnych metod pozyskiwania środków na inwestycje lub bieżącą działalność

Trudno się dziwić, że banki stały się ostrożne w kredytowaniu przedsiębiorców. Można wskazać przynajmniej kilka powodów takiego zachowania: wyhamowanie gospodarki, którego skutkiem są trudniejsze warunki prowadzenia biznesu; kłopoty finansowe części zagranicznych banków; polityka ograniczania akcji kredytowej; brak płynności na rynku międzybankowym. Fakt, że banki nie chcą sobie nawzajem pożyczać pieniędzy na długie terminy, zmniejsza ich skłonność do udzielania kredytów przedsiębiorcom.

Najwyraźniejszym sygnałem zmiany, jaka w ostatnich miesiącach dokonała się w bankach, są wyniki cyklicznej ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków. Wynika z niej, że już w trzecim kwartale tego roku firmom było trudniej o finansowanie. To spostrzeżenie w równym stopniu dotyczy dużych przedsiębiorstw, jak i z segmentu MSP.

Jeszcze ciekawsze były prognozy bankowców dotyczące warunków finansowania firm w czwartym kwartale. Szefowie komitetów kredytowych w zdecydowanej większości oczekiwali, że o kredyt będzie jeszcze trudniej. Spodziewali się wzrostu marż (zarówno dla kredytów bezpiecznych, jak i tych wiążących się z podwyższonym ryzykiem); zwiększenia kosztów pozaodsetkowych; skrócenia maksymalnego okresu kredytowania; zmniejszenia maksymalnych dostępnych kwot i podwyższenia wymagań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8209

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament