Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Karelia

17 stycznia 2009 | Batalie i wodzowie wszech czasów | Grzegorz Łyś
Zamek w Wyborgu
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
Zamek w Wyborgu
źródło: Rzeczpospolita

Spisany w XIX w. epos „Kalevala”, fundament fińskiej kultury, to w rzeczywistości zarówno dziedzictwo Finów jak Karelów. Przed dziesięcioma wiekami, gdy rodziły się runy – legendy, które się na to słynne dzieło złożyły – oba narody stanowiły jeden lud, o wspólnym języku i wspólnych ugrofińskich korzeniach. Ale ich drogi się rozeszły.

Karelowie dostali się pod wpływ Rusi Kijowskiej – przyjęli w XIII w. prawosławie – a potem Rosji. Finowie znaleźli się na wiele wieków pod panowaniem szwedzkim, a ich religią stał się luteranizm. Historyczna ojczyzna Karelów, wschodnia część Międzymorza Fińsko-Karelskiego, to tereny między Morzem Białym a jeziorami Onega i Ładoga, sięgające poprzez Przesmyk Karelski do brzegów Bałtyku. Jej nostalgiczne krajobrazy – ciągnące się jak okiem sięgnąć morenowe wzniesienia i przeszło 60 tys. jezior – są dziełem lodowca.

Ponad połowę powierzchni Republiki Karelskiej, należącej do Federacji Rosyjskiej, zajmują pełne jagód, malin i żurawin sosnowe i świerkowe lasy, w których żyją łosie, niedźwiedzie i wilki. Eksploatacja lasu – tartaki, zakłady przemysłu drzewnego i papiernie – jest podstawą karelskiej gospodarki. Przyroda Karelii, wciąż jeszcze mało zmieniona przez cywilizację, to także szansa, nadal niewykorzystana, na rozwój turystyki, zwłaszcza ekologicznej.

Przesmyk Karelski

W głębi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8219

Spis treści
Zamów abonament