Dyskryminowani zyskają większą ochronę
Za składanie zeznań w obronie molestowanego kolegi pracodawca nie zwolni z pracy. Poszkodowanym łatwiej będzie walczyć o swoje prawa przed sądem
W niedzielę 18 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące równego traktowania pracowników. Staną się one zapewne podstawą do licznych roszczeń pracowników, którzy narzekają na atmosferę w pracy.
Zmienia się definicja molestowania. Będzie nim niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Definicja ta będzie wierną kopią zapisów unijnej dyrektywy dotyczącej równego traktowania.
Ustawodawca przyznał ochronę pracownikom dyskryminowanym, którzy dochodzą swoich praw, i ich kolegom z pracy, którzy udzielili im wsparcia. Walka z dyskryminacją w firmie nie może stanowić przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę.
Kontrowersyjna walka z ogniem
Wchodzą także w życie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta