Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duńczyk czy Polak: trudny wybór NATO

17 stycznia 2009 | Plus Minus | Wojciech Lorenz
Anders Fogh Rasmussen, główny kontrkandydat Radosława Sikorskiego
autor zdjęcia: bartosz jankowski
źródło: Fotorzepa
Anders Fogh Rasmussen, główny kontrkandydat Radosława Sikorskiego

Bez błogosławieństwa prezydenta USA żaden kandydat na sekretarza generalnego NATO nie ma szans

Byli dyplomaci NATO do dziś wspominają, jak w 1995 roku Amerykanie zablokowali kandydaturę byłego premiera Holandii Ruuda Lubbersa tylko dlatego, że nie skonsultowano jej odpowiednio wcześnie z Waszyngtonem. Lubbers, stojąc na czele rządu, bronił decyzji o umieszczeniu amerykańskich rakiet w Holandii i wydawało się, że ma w kieszeni poparcie USA. Haga skupiła się więc na zdobywaniu sympatii tzw. wielkiej czwórki, czyli Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch. Udało się jej zyskać poparcie nawet sześciu państw, ale i tak nie wpłynęło to na zmianę decyzji Amerykanów.

Dlatego teraz nikt nie uzgadnia kandydatów, czekając, aż nowy amerykański prezydent obejmie urząd. Barack Obama ma być gotowy do rozmów o konkretnych nazwiskach już w ciągu miesiąca od zaprzysiężenia. Poszczególne stolice zaczną sondowanie, jak najważniejsze kraje zapatrują się na ich kandydatów. Jeśli nie usłyszą zdecydowanego „nie”, zgłoszą ich na spotkaniu ministrów obrony NATO w Krakowie 19 lutego lub na marcowym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

Sojusz chciałby wyłonić faworyta przed jubileuszowym szczytem z okazji 60-lecia istnienia organizacji, który się odbędzie w Strasburgu i Khel na początku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8219

Spis treści
Zamów abonament