Koszty projektów i pozwoleń zwiększą wartość inwestycji
Czy podatek od gruntu, na którym trwa budowa, zwiększa wartość wznoszonego obiektu? Co z kosztami projektów i pozwoleń? Na te pytania musi znać odpowiedź przedsiębiorca, który zdecydował się wytworzyć środek trwały we własnym zakresie
Środek trwały na potrzeby firmy można wynająć, kupić albo samemu wytworzyć. Ta ostatnia opcja dotyczy najczęściej budynków, budowli i tzw. inwestycji w obcych środkach trwałych, czyli nakładów na cudzy, np. wynajęty budynek lub lokal, które może amortyzować ten, kto je wytworzył.
Ale, aby zacząć naliczać odpisy amortyzacyjne i obciążać nimi koszty firmy, trzeba najpierw ustalić podstawę, od której będą one dokonywane. Jest to tzw. wartość początkowa. Dla środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie jest nią koszt wytworzenia.
Musi być ścisły związek
Ustawy o CIT i PIT dość szczegółowo określają, co kryje się pod tym pojęciem (patrz ramka). W praktyce jednak wciąż pojawiają się wątpliwości. Zwłaszcza że definicja kosztu wytworzenia obejmuje m.in. „wartość usług obcych” oraz „inne udokumentowane wydatki dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego”. Jest to dość pojemny worek.
Warto przyjrzeć się, jak interpretują to organy podatkowe i sądy administracyjne.
Jak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 23 października 2007 r. (III SA/Wa 1187/07), zwrot: „koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych”, oznacza wydatki, które są ponoszone w wyniku podjęcia procesu wytwarzania środka trwałego. Powiązanie tych wydatków z procesem inwestycyjnym skutkuje tym, że składają się one łącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta