Partnerstwo publiczno-prywatne możliwe także w więziennictwie
Doświadczenia innych państw dowodzą, że współpraca partnera prywatnego i podmiotu publicznego w sektorze penitencjarnym jest bardzo efektywna – pisze radca prawny w kancelarii Chadbourne & Parke
Nastał kolejny trudny rok dla więziennictwa. Po pierwsze dlatego, że na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w grudniu straci moc obowiązującą art. 248 § 1 kodeksu karnego wykonawczego, pozwalający na tzw. zagęszczanie cel, a więc umieszczanie osadzonych w warunkach, w których powierzchnia celi na osobę wynosi mniej niż 3 mkw. Po drugie z tego powodu, że mimo olbrzymiego zapotrzebowania w ustawie budżetowej na rok 2009 nie przewidziano wystarczających wydatków na infrastrukturę penitencjarną. Wreszcie dlatego, że podobnie jak w poprzednich latach prawdopodobnie i w tym zwiększy się liczba skazanych na karę pozbawienia wolności.
Być może Ministerstwu Sprawiedliwości uda się złagodzić skutki orzeczenia Trybunału przez wprowadzenie zgodnych z konstytucją mechanizmów prawnych pozwalających na tymczasowe zagęszczanie cel. Częściowym ratunkiem może być również system dozoru elektronicznego. Jednakże w dłuższym okresie problem przeludnienia więzień będzie narastał i potrzebował systemowych rozwiązań.
Niestety, poprawa tej sytuacji nie nastąpi bez znacznego wzrostu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta