Mieszkania upadłych zasilą rynek, ale nieznacznie
Upadłość konsumencka spowoduje, że na rynek będą trafiać zlicytowane mieszkania upadłych, zwiększając podaż. Koszyk z ofertami, którym będzie można przypiąć etykietkę „okazja”, będzie na pewno bogatszy – przewidują pośrednicy. Zastrzegają jednak, że skala zjawiska wielka raczej nie będzie
Do tej pory takie oferty do stołecznych agencji nie trafiają. Niewykluczone, że sytuację zmieni kryzys. – Nie przeceniałbym jednak wpływu upadłości konsumenckiej na wtórny rynek nieruchomości – zastrzega Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse. – Lokale, które znajdą się na rynku wskutek zlicytowania, będą stanowić niewielką część podaży, zwłaszcza dziś, gdy jest ona wyjątkowo duża – ocenia.
– Nie sądzę, by ustawa o upadłości konsumenckiej wywołała masowe licytacje mieszkań. To raczej kryzys gospodarczy, rosnące bezrobocie, wzrost kosztów kredytów mogą sprawić, że osoby mające kredyt staną przed poważnymi problemami z jego spłatą czy też przed koniecznością sprzedaży mieszkania – dodaje pośrednik Cezary Szubielski, dyrektor żoliborskiego biura Krupa Nieruchomości.
Dadzą na wynajem
Cezary Szubielski przypomina, że mechanizmy upadłości konsumenckiej są w ogólnych zarysach proste:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta