Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezrobotnego możesz nauczyć zawodu w swojej firmie

09 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracodawcy mogą przyuczać dorosłych bezrobotnych do zawodu w swoich przedsiębiorstwach. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia

Praktyczna nauka zawodu bezrobotnych w firmach pracodawców ma trwać co najmniej 12 miesięcy, ale maksymalnie 18 miesięcy. Zajęcia mają się odbywać pięć dni w tygodniu, maksymalnie osiem godzin dziennie. Przez cztery dni w ciągu tygodnia bezrobotni mają zdobywać kwalifikacje w zakładzie pracy, a przez jeden dzień w instytucji szkoleniowej. Przygotowanie zawodowe dorosłych ma się kończyć egzaminem, który pozwoli na uzyskanie tytułu zawodowego lub tytułu czeladnika.

Z kolei drugi wariant przygotowania zawodowego dorosłych przewidziany ustawą, czyli przyuczenie do pracy dorosłych, ma trwać od trzech do sześciu miesięcy. Dzięki temu bezrobotny zdobywa wybrane kwalifikacje lub umiejętności, które są niezbędne do wykonywania określonych zadań zawodowych i uzyskania potwierdzenia ich posiadania zaświadczeniem. Jest to zgodne z obowiązującymi od 1 lutego zmianami w tzw. ustawie zatrudnieniowej.

Z korzyścią dla firmy

Pracodawcy, którzy zdecydują się szkolić w swoich zakładach pracy dorosłych bezrobotnych, będą mogli otrzymać od starosty (a właściwie od urzędu pracy) refundację wydatków poniesionych na takiego ucznia. Z Funduszu Pracy zostaną im zwrócone pieniądze wydane np. na odzież roboczą dla tych osób czy posiłki regeneracyjne, albo na materiały i surowce oraz na eksploatację maszyn i urządzeń.

Rzemieślnicy otrzymają maksymalnie do 2 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8262

Spis treści
Zamów abonament