Podatek od firmowych budynków, budowli i gruntów możesz zaliczyć do kosztów
Przedsiębiorcy płacący podatek od nieruchomości wykorzystywanych do działalności gospodarczej mogą go zaliczyć do kosztów firmy. Pojawia się jednak pytanie, w którym momencie
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) i art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Podatek od nieruchomości płacony od majątku związanego z działalnością gospodarczą spełnia tę definicję.
Obowiązek jego ponoszenia nakłada ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.). Wynika on z samego faktu posiadania nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą i ma wpływ na osiąganie przychodów lub zabezpieczenie ich źródła. Trudno jest w tym wypadku ustalić związek z konkretnym przychodem, dlatego należy go zaliczyć do ogólnych kosztów prowadzenia działalności.
Ustawy o PIT i o CIT dzielą koszty na bezpośrednio związane z przychodem i inne (tzw. koszty pośrednie). Podatek od nieruchomości należy do tej ostatniej kategorii.
Koszt pośredni
Koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta