Opcje i forwardy rozlicz w przychodach i kosztach
Firmy zabezpieczające się przed niekorzystnym wpływem zmian kursu walut za pomocą instrumentów pochodnych najczęściej powinny z tego tytułu wykazać przychód i koszt podatkowy. Mogą być problemy z ustaleniem, w którym momencie
Zawierając transakcje z zagranicznymi kontrahentami rozliczane w walutach obcych, można zabezpieczyć się przed ryzykiem dotyczącym wahań kursów walut. Służą temu pochodne instrumenty finansowe. Korzystając z nich, trzeba jednak wziąć pod uwagę również skutki podatkowe. Te nieraz niełatwo jest ustalić ze względu na skąpe regulacje w ustawie o CIT i niejednolite interpretacje organów podatkowych.
Kontrakty rzeczywiste i nierzeczywiste
Dla celów CIT istotne jest nie tylko jasne ustalenie, czy mamy do czynienia z transakcją stanowiącą instrument pochodny >patrz ramka, lecz również podział tych transakcji na kontrakty rzeczywiste i nierzeczywiste. Podział ten odwołuje się do faktycznego sposobu rozliczeń między stronami. Gdy realizacja zawartego przez strony kontraktu w dacie ustalonego rozliczenia odbywa się poprzez faktyczną dostawę instrumentu bazowego (czyli m.in. towaru, waluty, akcji), mamy do czynienia z kontraktem rzeczywistym, natomiast gdy rozliczeniu i faktycznemu przekazaniu podlega jedynie różnica między wartością kontraktu a wartością instrumentu bazowego, kontrakt zaliczany jest do kategorii nierzeczywistych.
Kwalifikacja zawieranych przez przedsiębiorców kontraktów do jednej z tych kategorii skutkuje często odmiennymi skutkami podatkowymi.
Kiedy mamy koszt
Ustawa o CIT nie zawiera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta