Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współwłaściciel może się domagać lokalu

09 marca 2009 | Prawo | Izabela Lewandowska

Korzystający z nieruchomości w zakresie odpowiadającym jego udziałowi w niej nie musi się rozliczać z tego z pozostałymi właścicielami

Tak uznał Sąd Najwyższy w niedawnym postanowieniu. Kończy ono sprawę o zniesienie współwłasności dużej nieruchomości, zabudowanej kilkoma budynkami, położonej w centrum jednego ze śląskich miast. Znajduje się na niej m.in. trzykondygnacyjny budynek mieszkalny, składający się z ośmiu lokali mieszkalnych i trzech użytkowych.

85 proc. udziałów w nich należy do rodziny L., przede wszystkim do małżonków Alicji i Stanisława L., a także ich dzieci, 13,33 proc. – do Łucji R., a pozostałe 1,67 proc. do dwu innych osób. Łucja R. zajmuje od 1988 r. jeden z trzech lokali użytkowych. Weszła w jego posiadanie na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, ale potem kupiła wskazane udziały od ówczesnych prywatnych współwłaścicieli i traktowała je następnie jako swój tytuł do korzystania z tego lokum. Łucja R. do dziś prowadzi w nim działalność gospodarczą.

Po pewnym czasie udziały w tej nieruchomości kupili małżonkowie L. oraz ich dzieci. Korzystają oni z pozostałej części nieruchomości, wynajmując znajdujące się w niej lokale. Stosunki rodziny L. z Łucją R. nie układają się dobrze.

Różne wyliczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8262

Spis treści
Zamów abonament