Szef finansuje badania kontrolne i okresowe
Bez zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do pracy podwładnego nie można dopuścić do wykonywania zadań. Pracownik nie ma prawa uchylać się od takiej wizyty w przychodni
Z przyjęciem nowej osoby do firmy wiąże się konieczność skierowania jej na badania. Bez zaświadczenia od lekarza stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku wymienionym w skierowaniu nie można rozpocząć pracy. Taki nakaz płynie z art. 229 § 4 kodeksu pracy. I nie ma od niego wyjątków.
Przed pierwszym dniem w nowej firmie...
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
- osoby przyjmowane do pracy,
- pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy,
- inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Jednak czasem badań się nie powiela. Takim wizytom u medyka przed przyjściem do nowej firmy nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Kolejna wizyta u lekarza nie miałaby wówczas większego sensu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta