Za brak informacji grożą kary
Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku
Tak stanowi art. 23 wskazanej ustawy o dostępie do informacji publicznej, który jest zresztą jedynym przepisem karnym zawartym bezpośrednio w jej przepisach. Czyn w nim określony wypełnia znamiona występku, który został zdefiniowany w art. 7 § 3 kodeksu karnego.
Podmioty zobowiązane, czyli kto
Zakres podmiotów zobowiązanych do udostępnienia informacji publicznej został przez ustawę określony bardzo szeroko. W art. 4 ust. 1 wskazuje ona na władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne. Istotnym zastrzeżeniem przy tym jest, aby podmioty te były w posiadaniu takich informacji. Zasadnym wydaje się więc postulat stosowania tego przepisu nie tylko w odniesieniu do tych informacji, które organ posiada w ramach przyznanych mu kompetencji, ale wszystkich informacji będących informacjami publicznymi, a będących w jego posiadaniu.
Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że sprawcą przestępstwa może być tylko i wyłącznie osoba odpowiedzialna za udostępnienie takiej informacji, a więc kierująca zobligowanym podmiotem (np. wójt w urzędzie gminy). Może to być także osoba przez kierownika danej jednostki upełnomocniona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta