Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki podatek ma pobrać wójt

11 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Piotr Wancke

Grunty określone w ewidencji jako użytki rolne oraz grunty zadrzewione i zakrzewione na takich użytkach, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, objęte są podatkiem rolnym

Regulacja prawna pojęcia gospodarstwa rolnego oraz nieruchomości rolnej nie jest jednolita. Część norm odwołuje się do regulacji zawartych w kodeksie cywilnym, a część przepisów tworzy na własne potrzeby (zarówno w zakresie prawa cywilnego, jak również w zakresie postępowania administracyjnego) inne definicje jako zapisy szczegółowe w stosunku do kodeksu cywilnego, wyłączając tym samym jego stosowanie. Tak też jest w przypadku ustawy o podatku rolnym. Na potrzeby podatku rolnego należy stosować normatywne definicje zawarte w tejże ustawie.

W kodeksie cywilnym

Nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są takie, które mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej. A więc w skład nieruchomości rolnej niewątpliwie wchodzą przede wszystkim grunty niezabudowane, ale także grunty pod budynkami i zabudowaniami gospodarczymi służącymi celom rolniczym, wraz z tymi zabudowaniami. Niekiedy w tym zakresie używa się zwrotu „działka siedliskowa”, a w odniesieniu do budynków „zabudowa zagrodowa”.

Kodeks w odniesieniu do nieruchomości rolnej nie wprowadza kryteriów w zakresie określonej powierzchni, która byłaby wymagana, aby uznać jakiś grunt za gospodarstwo. Decydujące znaczenie będzie miało tu jedynie przeznaczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści
Zamów abonament