Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gospodarcza koniunktura może zweryfikować plany

11 marca 2009 | Ekonomia | Stanisław Gomułka
prof. Stanisław Gomułka
źródło: Rzeczpospolita
prof. Stanisław Gomułka

Spowolnienie tempa wzrostu produktu krajowego brutto grozi odłożeniem momentu wejścia Polski do strefy euro o dwa, trzy lata – pisze były wiceminister finansów

Kluczowe decyzje przy wprowadzaniu euro w miejsce waluty krajowej dotyczą przede wszystkim polityki monetarnej i fiskalnej, a także kwestii prawnych. Niektóre kraje kandydujące do strefy euro mają od lat sztywny lub niemal sztywny kurs swojej waluty wobec euro. W sytuacji kraju takiego jak Polska, z kursem płynnym wobec innych walut, najważniejsze decyzje obejmują także zasady polityki kursowej.

Dziś lista kluczowych decyzji jest następująca:

1. Zmiana konstytucji i innych aktów prawnych z racji zastąpienia NBP przez EBC, likwidacji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i zastąpienia złotego przez euro.

2. Data wejścia do ERM2 na mniej więcej dwa lata, kiedy ocenie podlega stabilność makroekonomiczna w odniesieniu do kursu złotego wobec euro, inflacji, długoterminowych stóp procentowych oraz deficytu budżetowego i długu publicznego.

3. Poziom kursu referencyjnego złotego wobec euro w okresie przebywania w reżimie ERM2 oraz szerokość pasma wokół tego poziomu.

4. Decyzje dotyczące dochodów i wydatków publicznych, tak aby można było spełniać kryteria fiskalne z Maastricht. Chodzi o decyzje, które zagwarantują to spełnianie w sposób ścisły przez rok, dwa lata przed wejściem do strefy euro i niemal ścisły po wejściu do strefy.

5. Decyzje dotyczące polityki monetarno-kursowej, tak aby spełniać kryterium inflacyjne i długoterminowych stóp...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści
Zamów abonament