Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O niezbędności wykładni przepisów konstytucji

13 maja 2009 | Prawo | Piotr Winczorek
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Nieczęsto się zdarza, aby problemy teorii prawa znalazły się w centrum sporów politycznych. Takim rzadkim przypadkiem stała się kwestia interpretacji konstytucji – pisze profesor prawa Uniwersytetu Warszawskiego

Jak donosi prasa (m.in. „Rz” z 4 maja), prezydent Lech Kaczyński, krytycznie ustosunkowując się do propozycji rozpoczęcia debaty nad zmianami dotyczącymi tego aktu, uznał, że jego przepisy trzeba czytać tak, jak napisano, “literalnie”. Tym samym przeciwstawił się też próbom doprecyzowania postanowień konstytucji odnoszących się do zakresu zadań i kompetencji urzędu prezydenta w jego relacjach z Radą Ministrów w drodze tzw. ustawy kompetencyjnej, której projekt przygotowywany jest przez polityków Platformy Obywatelskiej. Ustawa ta miałaby określać zasady, na jakich prezydent uczestniczy w ustalaniu i realizowaniu polityki zagranicznej Rzeczypospolitej, w tym w szczególności zasady jego udziału w posiedzeniach jednego z najważniejszych organów Unii Europejskiej – Rady Europejskiej.

Podzielam zastrzeżenia Lecha Kaczyńskiego odnośnie do ustawy kompetencyjnej. Nie sądzę, aby jej uchwalenie było niezbędne; być może nawet naruszałoby konstytucyjnie określony porządek prawny w naszym kraju. Nie jestem natomiast przekonany co do możliwości poprzestania na uznaniu, że przepisy konstytucyjne należy uznawać za w pełni oczywiste w ich literalnym brzmieniu.

Doprecyzować to co ogólne

Nauka i praktyka prawa znają pojęcie literalnego rozumienia przepisów, lecz ogranicza się ono do rzadkich sytuacji, w których przepisy te mają na tyle jasną i oczywistą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8316

Spis treści
Zamów abonament