Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego może nas nauczyć kryzys

13 maja 2009 | Ekonomia | Anita Błaszczak
Uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” i Polskiej Izby Firm Szkoleniowych (od prawej)  Paweł Chorąży z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Jacek Jakubowski i Andrzej Lech z PIFS,  Anna Świebocka z PARP, Piotr Piasecki z PIFS, Agnieszka Rybińska z PARP, Piotr Palikowski z PSZK  i Anita Błaszczak z „Rz”
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” i Polskiej Izby Firm Szkoleniowych (od prawej) Paweł Chorąży z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Jacek Jakubowski i Andrzej Lech z PIFS, Anna Świebocka z PARP, Piotr Piasecki z PIFS, Agnieszka Rybińska z PARP, Piotr Palikowski z PSZK i Anita Błaszczak z „Rz”

Polacy muszą się przekonać do idei stałego kształcenia się. Natomiast firmy szkoleniowe i pracodawcy powinni pomyśleć o strategicznym partnerstwie i nie polegać na jednorazowych, nawet najlepszych, kursach

Obecny kryzys, choć wywołał nerwowe reakcje i histeryczne niekiedy cięcia wydatków, na dłuższą metę może być szansą dla rynku szkoleń i całej branży edukacyjnej – zgodzili się uczestnicy debaty „Idea uczenia się przez całe życie – polskie realia i kryzysowe wyzwania”, którą „Rzeczpospolitą” zorganizowała wspólnie z Polską Izbą Firm Szkoleniowych (PIFS).

Wprawdzie w wyniku kryzysowych oszczędności korporacje ograniczyły czy wręcz zawiesiły wiele długofalowych projektów szkoleniowych, ale – jak zaznaczał wiceprezes PIFS Andrzej Lech – skala ograniczeń nie jest tak duża, jak można by oczekiwać. Wygląda też na to, że po pierwszym szoku nadchodzi pora na bardziej racjonalne decyzje i powrót do programowania szkoleń.

Rabaty i pomoc Unii

Zdaniem Piotra Piaseckiego, prezesa PIFS, przedsiębiorstwa zaczynają wierzyć w to, że kryzys skończy się szybko, że nie warto ryzykować utraty najlepszych ludzi. Tym bardziej, że można teraz liczyć na niższe ceny kursów.

Jak przypomniał Piotr Palikowski, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, podczas gdy jesienią ubiegłego roku średnie stawki za dzień szkolenia wynosiły 5 tys. zł (na osobę), to teraz spadły do 2 – 2,5 tys. zł. Według niego nie wszystkie firmy zamrażają wydatki szkoleniowe; nie robią tego pracodawcy, którzy myślą strategicznie, wiedząc, że kapitału intelektualnego nie da się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8316

Spis treści
Zamów abonament