Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatek nocny jest inny w każdym miesiącu

27 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Agata Lankamer-Prasołek

Przy ustalaniu gratyfikacji za pracę nocą nie ma znaczenia, ile pracownik zarabia. Bo podstawę stanowi minimalne wynagrodzenie

Praca wykonywana w nocy jest uznawana za pracę bardziej uciążliwą, wymagającą od pracownika więcej wysiłku, a także bardziej obciążającą jego organizm niż praca w ciągu dnia. Dlatego pracownik świadczący pracę w nocy ma prawo do rekompensaty z tego tytułu. A konkretnie dodatku, który oprócz przysługującego wynagrodzenia jest wypłacany za każdą godzinę pracy w nocy.

Osiem godzin wybiera firma

Pora nocna to osiem godzin przypadających między 21 a 7 rano (art. 1517 § 1 k.p.). To pracodawca określa godzinę jej rozpoczęcia i zakończenia. Robi to w regulaminie pracy (art. 1041 § 1 pkt 4 k.p.), a jeśli nie tworzy tego dokumentu – w pisemnej informacji dla pracownika o podstawowych warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 k.p.).

Najczęściej pora nocna jest określona jako przedział – osiem godzin: od 21 do 5, od 22 do 6 czy od 23 do 7.

Ważna jest liczba kodeksowa

Za każdą godzinę pracy w nocy pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 § 1 k.p.), które w 2009 r. wynosi 1276 zł brutto. Ustalamy go według zasad określonych w § 4b rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8328

Spis treści

Tu warto studiować

Zamów abonament