Jak prowadzić egzekucję z nieruchomości
Niezapłacone faktury to niestety codzienność wielu firm. W takiej sytuacji wierzyciele uciekają się do różnych sposobów odzyskania pieniędzy. Jednym z nich jest egzekucja z nieruchomości
Przymusowa sprzedaż działki, budynków lub innej nieruchomości to ostateczność. Wierzyciel, który chce odzyskać pieniądze w drodze egzekucji, najpierw musi wystąpić do sądu o wydanie wyroku zezwalającego na to. Następnie musi poczekać do uprawomocnienia się tego orzeczenia (14 dni od daty jego wydana przez sąd, a jeżeli dłużnik się odwoła, to od wydania wyroku przez sąd wyższej instancji). Prawomocny wyrok ma rangę tytułu wykonawczego.
Uwaga! Takim tytułem może być nie tylko wyrok, ale także np. akt notarialny, w którym dłużnik zobowiązuje się poddać egzekucji.
Z tytułem do komornika
Następnie trzeba udać się do sądu, by nadał wyrokowi klauzulę wykonalności. Z takim orzeczeniem można już iść do komornika. To on prowadzi egzekucję, a jego pracę nadzoruje sąd rejonowy. Samo orzeczenie jednak to za mało, trzeba złożyć komornikowi wniosek o jej wszczęcie, w którym znajdzie się opis nieruchomości.
Niezbędne jest także: złożenie odpisu księgi wieczystej tej nieruchomości lub innych dokumentów, z których wynika, kto jest właścicielem nieruchomości (np. w wypadku własnościowego prawa do lokalu będzie to zaświadczenie ze spółdzielni), wypisu z ewidencji gruntów i budynków oraz podanie dokładnych danych uczestników postępowania. Te ostatnie informacje są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta