Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poszukiwani budowlańcy, cukiernicy i mechanicy

27 maja 2009 | Środki unijne | Janina Blikowska
Liczba uczniów w szkołach zawodowych ciągle rośnie
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Liczba uczniów w szkołach zawodowych ciągle rośnie

Coraz więcej młodzieży chce się kształcić w szkołach zawodowych w całej Polsce. Kandydatów mogą zachęcać nowe metody nauczania i nowoczesne wyposażenie placówek, finansowane w dużej części z funduszy unijnych, a także doskonałe perspektywy pracy w zawodach, do których szkoły przygotowują

Odnowione i unowocześnione szkoły zawodowe kształcą specjalistów w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Niemal w każdym regionie Polski to podobne profesje, a zawodowe placówki edukacyjne cieszą się podobnym zainteresowaniem.

W województwie pomorskim jest 110 szkół zawodowych, z czego 82 dla młodzieży. Pozostałe kształcą osoby dorosłe lub upośledzone. W takich placówkach można zdobyć zawód budowlańca, mechanika, operatora urządzeń. Można też zostać opiekunką środowiskową, monterem kadłubów okrętowych, rolnikiem albo fotografem. Młodzież wybiera najczęściej takie zawody jak rzeźnik-wędliniarz, malarz, tapeciarz czy koszykarz-plecionkarz.

W sumie w szkołach zawodowych uczy się ponad 15 tys. młodzieży z województwa pomorskiego, a to oznacza, że mniej niż co trzeci uczeń szkoły ponadgimnazjalnej chodzi do takiej placówki. – Liczba zasadniczych szkół zawodowych oraz techników i uczniów do nich uczęszczających wzrasta, maleje natomiast liczba uczniów w liceach profilowanych i technikach uzupełniających – informuje Grażyna Westerska, zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Pragmatyki pomorskiego Kuratorium Oświaty.

W roku szkolnym 2007/2008 w województwie lubelskim do szkół ponadgimnazjalnych chodziło ponad 125 tys. uczniów, z czego ponad 101 tys. do placówek dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8328

Spis treści

Tu warto studiować

Zamów abonament