Dwie wystawy w Berlinie
Historia znowu wkracza w stosunki dwustronne. Tym razem nie w charakterze sporu. W Berlinie otwarto dwie wystawy poświęcone naszemu państwu. Pierwsza – roli „Solidarności” w zjednoczeniu Niemiec. Druga – wybuchowi wojny oraz okupacji
O roli „Solidarności” w zjednoczeniu Europy mówi otwarta wczoraj wystawa w Bundestagu. Dokumentuje ona historyczną prawdę, że przebudowa Europy zaczęła się w Gdańsku. Dzisiaj Niemieckie Muzeum Historyczne przedstawi wielką wystawę „Polacy i Niemcy. 1 września 1939. Otchłań i nadzieja”. Ma być ona dowodem, że Niemcy nie zapomnieli, iż są świadomi swej winy wobec naszego narodu i po 70 latach od rozpoczęcia II wojny gotowi są bić się w piersi.
– Historia obciążyła nasze relacje w sposób straszliwy, ale czas najwyższy, aby pokazać, co jest dobre we wspólnocie naszych losów – powiedział wczoraj marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w Paul Löbe Haus, jednym z budynków Bundestagu, gdzie zaprezentowano wystawę „Pokojowa rewolucja – droga do wolności”. Przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, ukazuje rolę „Solidarności” i zrywów wolnościowych w Polsce w kontekście wydarzeń, jakie nastąpiły na przełomie lat 80. i 90. w Europie.
– My, Niemcy mamy swój interes w tym, aby pamiętać o polskim wkładzie w przemiany, do jakich doszło w Europie i które umożliwiły obalenie muru berlińskiego – tłumaczył Norbert Lammert, przewodniczący Bundestagu. Wyrazem wdzięczności Niemców wobec Polaków ma być odsłonięcie za kilka tygodni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta