Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólna walka o wolność mediów

27 maja 2009 | Kraj | Jarosław Stróżyk Aleksandra Rybińska Justyna Prus
Demonstracja w Paryżu po zabójstwie rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej jesienią 2006 r. (fot: Christophe Ena)
źródło: AP
Demonstracja w Paryżu po zabójstwie rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej jesienią 2006 r. (fot: Christophe Ena)

Dziennikarze rozpoczęli bój o zagwarantowanie przestrzegania wolności prasy w całej Unii Europejskiej. Ci z państw nienależących do Wspólnoty liczą, że również u nich zapisy wspólnej deklaracji będą obowiązywać

48 przedstawicieli mediów z 19 krajów uchwaliło w poniedziałek w Hamburgu Europejską kartę na rzecz wolności prasy. – To niesłychanie ważna inicjatywa, która pomoże zachować wolność prasy w Europie – mówi „Rz” szef reporterów niemieckiego tygodnika „Stern” Hans-Ulrich Jörges, inicjator podpisania karty.

Oprócz niego pod kartą podpisali się przedstawiciele najważniejszych europejskich gazet m.in. włoskiego „Corierre de la Sera”, niemieckich „Die Welt”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Der Spiegel” oraz francuskiego „Liberation”. Jedynym reprezentantem polskich gazet w tym gronie był redaktor naczelny „Rz” Paweł Lisicki.

– Chodzi o to, by dziennikarze mogli się powołać na zasady zawarte w karcie w chwili gdy znajdą się w konflikcie z państwem lub instytucjami kontrolowanymi przez państwo – podkreśla Hans Otto, rzecznik wydawnictwa Gruner +Jahr, które zorganizowało konferencję.

Karta przewiduje m.in. zakaz cenzury i represji, oraz zastrzeżenie, że prasa i media internetowe nie powinny być licencjonowane przez państwo. Dokument domaga się także ścisłej ochrony dziennikarskich źródeł i ochrony dziennikarzy przed państwowym nadzorem i podsłuchami.

– Chcemy, by karta stała się dokumentem, który będzie respektowany w całej UE – mówi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8328

Spis treści

Tu warto studiować

Zamów abonament