Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można efektywnie uelastycznić czas pracy

27 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Adam Kraszewski
Pracownikowi trzeba zapewnić co najmniej 11-godzinny dobowy odpoczynek
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Pracownikowi trzeba zapewnić co najmniej 11-godzinny dobowy odpoczynek

Mimo szeregu ograniczeń wynikających z przepisów prawa pracy są możliwości pozwalające na dostosowanie czasu pracy do warunków prowadzonej przez pracodawcę działalności, ale zawsze z zachowaniem praw pracowników

Przedsiębiorcy często krytykują rygoryzm przepisów prawa pracy, który utrudnia im prowadzenie działalności. Wiele z zarzutów kierowanych jest pod adresem regulacji dotyczących czasu pracy. W znacznej mierze są one trafne, nie można jednak zapominać, iż nawet w obecnym stanie prawnym istnieją mechanizmy pozwalające na uelastycznienie czasu pracy.

W dyspozycji szefa

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Pracodawca powinien organizować pracę w sposób zapewniający efektywne wykorzystanie czasu pracy. Podstawowe normy czasu pracy wyznacza art. 129 § 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy. Jest to system stosowany przez większość pracodawców.

Podstawowy system czasu pracy stanowi punkt odniesienia do zastosowania innych systemów czasu pracy umożliwiających uwzględnienie specyfiki danej firmy, w szczególności zaś:

– równoważnego,

– pracy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8328

Spis treści

Tu warto studiować

Zamów abonament